Üye Temsilci Bilgileri

: Muzaffer DUYSAL

: muzaffer.duysal@hellospace.ist


Üye Bilgileri

: https://hellospace.ist/

: info@hellospace.ist

: +90 312 265 07 08

: ODTÜ Teknokent NO:29A, Çankaya Kuzu Effect Ofis, 2. Kat, Çankaya / Ankara

: 18 Kasım 2022

Muzaffer DUYSAL

Türkiye’nin ilk ticari cep uydu girişimi olarak 2 kurucu ortak Muzaffer Duysal ve Zafer Şen tarafından 2022’de kurulan Hello Space, uzaydan cep uydular (pocketqube) üzerinden nesnelerin interneti teknolojisiyle veri hizmeti sunacak. Dünya çapında yepyeni bir teknoloji olan cep uydular üzerinden veri hizmeti sağlayarak, Türkiye’den doğan ve global arenada rekabetçi olmayı hedefleyen uzay teknolojileri girişimlerinden biri olarak dikkat çekiyor. 5cmx5cmx5cm ebatlarında, dünyanın en küçük uydu standardı ile üretilen cep uydular, darbant veri iletişimi sağlamaktadır.

Kurum ve kuruluşların operasyonel süreçlerini ve maliyetlerini azaltacak bu teknoloji sayesinde yer yüzeyinde bulunan donanımlar, üzerlerinde yer alan 10 sene ve üzeri hizmet verebilen bataryalar sayseinde Hello Space uydularıyla haberleşebilecektir.

Hello Space, uzaya gönderilecek 80’den fazla cep uydusundan bir takım ağı oluşturarak, yüzeydeki IoT(nesnelerin interneti) cihazlarından yer istasyonuna ve ardından internet bulutuna veri aktarımı yoluyla uçtan uca veri hizmeti sunacak. Hello Space, mevcut nesnelerin interneti hizmetlerine kıyasla dünya çapında kapsama ile, sürekli, güvenilir veri hizmeti sağlayarak Tarım ve Hayvancılık, Denizcilik, Enerji, Lojistik, Sanayi, Madencilik, Çevre gibi birçok farklı sektörde yer alan dünyanın tamamında bulunan sensörlerle her saat başı sürekli haberleşme imkanı sağlamaktadır.

Hello Space’in ilk cep uydusu ‘İstanbul’, SpaceX’e ait Falcon9 roketi ile Haziran 2023’te uzayda yerini aldı.

Hello Space ilk uydusu İstanbul’un ardından, Ekim 2023’te diğer 4 test uydusunu bu sefer kendi ürettiği “Hello Pod” isimli deployer içerisinde uzaya göndermeye hazırlanıyor.